Høringssvar om et nytt Nav
- 30. jan.
- 1 min lesing
FØL Norge har sendt inn høringssvar til Representantforslag om et nytt Nav for å få flere i arbeid og aktivitet.
Bakgrunnen for forslaget er at Nav-reformen etter 20 år ikke har levert de resultatene som var lovet. Mange opplever i dag et system som er for stort, for komplisert og for lite tilpasset menneskene det skal hjelpe. Dette gjelder særlig personer som står utenfor arbeidslivet og som har behov for tett og helhetlig oppfølging.
I vårt høringssvar støtter vi hovedretningen i forslaget. Vi mener det er nødvendig med reelle strukturelle endringer i Nav, ikke bare justeringer innenfor dagens system. Dagens Nav er for omfattende og uoversiktlig, og dette går utover både brukerne og de ansatte.
Vi er blant annet positive til å dele Nav i to tydeligere enheter – én som har hovedansvar for arbeid og aktivitet, og én som håndterer pensjon og trygd. Dette kan gjøre tjenestene mer målrettede og bidra til at flere faktisk får den oppfølgingen de trenger for å komme i jobb eller aktivitet.
Vi understreker også betydningen av å styrke den kommunale delen av Nav. Lokal kunnskap og nærhet til brukerne er avgjørende for gode løsninger.
Høringssvaret vårt kan leses her.
Du kan se mer om høringen og lese selve representantforslaget her.
Kommentarer